poniedziałek, 19 stycznia 2015

Kartonowa osłonka na kwiatka - kaczka

Aby wykonać tą prace z dziećmi
                przygotuj:
  • karton żółty
  • mniejszy karton czerwony
  • kartkę z bloku koloru białego
  • kartkę z bloku koloru czarnego
  • kartkę z bloku niebieskiego
  • klej
  • nożyczki
  • taśmę samoprzylepną przeźroczystą
Ile razy szukałeś przyjemnego z pożytecznym ? Otóż tym razem udało mi się znaleźć kartonową kaczkę, która śmiało może być osłonką na kwiatka w pokoju dla dziecka.
Na początku trzeba wyciąć z kartonu pasek na szerokość doniczki od kwiatka, a najlepiej podstawki (bo przecież zawsze jest szersza). Trzeba też sprawdzić wysokość doniczki. Przyda się, więc centymetr, jeśli taki posiadamy w domu; bo takim będzie najwygodniej wszystko pomierzyć. (Do mierzenia wysokości wystarczy linijka). Dookoła jednak doniczki, czy podstawki nie zmierzymy linijką. Jeśli, więc w domu nie mamy centymetra to przyda się kawałek sznurka, który potem należy przyłożyć do linijki, by sprawdzić potrzebną nam szerokość kartonu.
Gdy mamy już karton, to można go zwinąć dwoma końcami do siebie, tak by powstał okrąg. Końce należy klejem skleić, smarując jeden koniec kartonu klejem; a następnie nasuwając na niego przeciwległy koniec kartonu, by się przykleił. Jeśli klej nie będzie w stanie utrzymać kartonu można skorzystać z taśmy klejącej, ale najlepiej kleć nią od środka nie od zewnątrz tworzonego właśnie okręgu.
Gdy jest już głowa to należy narysować górę i dół dzioba. By wyszły takie same najlepiej złożyć kartkę na pół. Dziób oczywiście musi być mniejszy od głowy, więc warto zmierzyć głowę kaczki, ile mniej więcej kartonu na taki dziób będziemy potrzebować.
Kolejno należy narysować 3 rodzaje kół, po dwa każdego typu. Każde dwa koła mają być mniejsze od poprzednich. Najlepiej narysować najmniejsze i wyciąć (tu czarne). A potem przyłożyć do kolejnej kolorowej kartki, narysować większe i wyciąć (UWAGA: warto złożyć kartkę na pół tworząc koła danego koloru, w taki sposób wyjdą od razu dwa koła tej samej wielkości; gdy będziemy potem w taki sposób je wycinać).
Gdy już na stole leżą trzy rodzaje kół i coś co będzie stanowiło dziób kaczki, to można wziąć się za przyklejanie. Zaczyna się od dzioba, gdzie trzeba jego szerszą część (ta co będzie przyczepiana do kartonu) zgiąć do góry tak ok 0,5-1 cm i posmarować klejem, tak by miała się czym przyczepić do kartonu (głowy kaczki). Kolejno druga część dzioba trochę wyżej od pierwszej (na screenie wszystko widać).
Następnie można się wziąć za oczy, gdzie najpierw przykleja się klejem białe koła. Potem na nie koła kolorowe, a następnie koła czarne (najmniejsze).
Równie dobrze taka dekoracja może służyć za coś innego, nie tylko osłonkę do kwiatka. Jakieś pomysły ?

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza